شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

نقد کتبی به جای نقد شفاهی

نقد یک نوشته به نویسنده‌ کمک می‌کند تا با کاستی‌های نوشتارش آشنا گردد. هر چند که برخی از نقد شدن چندان استقبال نمی‌کنند اما نگارندهٔ این سطور، سخت علاقه‌مند است که مقالات و یادداشت‌هایش مورد نقد دیگران قرار بگیرد تا به نوعی از سوی منتقدان محک خورده باشد.

همان‌طور که در آغاز اشاره شد پرسود‌ترین ویژگی نقد کردن، آشکار شدن عیب‌ها و ایراد‌ها است. در ماه‌های اخیر، دوستان و بزرگوارانی بوده‌اند که نظرات، دیدگاه‌ها و انتقاد‌هایشان را در مورد پژوهش‌های نگارنده، با او در میان گذاشته‌اند. اما بیشتر آن‌ها از جنس «گفتار» بوده و برای دیگران قابل استفاده نبوده است.
ضمناً برتری دیگری که نقد کتبی نسبت به نقد شفاهی دارد در این است که هم نقدکننده و هم نقدشونده، فرصت و مجال بیشتری برای تفکر و بهره‌گیری از اسناد و مدارک دارند. منتقد می‌تواند موارد قابل نقد را در یک متن، بسیار منظم‌تر و منسجم‌تر بنمایاند و در نتیجه امکان پاسخ‌گویی برای نقدشونده، مهیا‌تر خواهد بود.
بنابراین لازم دانستم که از کسانی که نقدی بر نوشتار‌هایم دارند، بخواهم تا نقدهای خود را به صورت کتبی بنویسند و آن‌ها را برایم ایمیل کرده یا در وبلاگ و وبسایت خود منتشر کنند تا دیگران نیز بتوانند این نقد‌ها را پیگیری کرده و از پاسخ نقدشونده نیز بی‌خبر نمانند.

ایمیل من: yazdan. safaee@gmail. com

ارادتمند
یزدان صفایی

۴ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. [...] تمدنی کهن در دل تاریخ» وارد کرده بود. پیش‌تر در «نقد کتبی به جای نقد شفاهی» از دوستان خواسته بودم تا نقد‌هایشان را بر نوشتارهای [...]

 2. میترا هاشمی says:

  یکی از مهمترین خصوصیاتی که یک محقق لازم است داشته باشد همین روحیه نقدپذیری است. به شما تبریک میگویم بابت داشتن این روحیه

 3. درود بر شما
  سپاس که مهمان تارنگارم شدید از دیدگاهتان آموختم.
  تارنگار خوبی دارید
  شاد و پیروز باشید

دیدگاه خود را به ما بگویید.